Instalacja PHP
Przed instalacją musisz wiedzieć do czego potrzebne ci jest PHP. PHP jest używane głównie w trzech polach, tak jak to zostało opisane w rozdziale Co potrafi PHP?
Dla pierwszej pozycji w najbardziej popularnej postaci potrzebne są trzy rzeczy: samo PHP, serwer WWW i przeglądarka internetowa. Najprawdopodobniej posiadasz już przeglądarkę, i zależnie od systemu operacyjnego także serwer (np. Apache na systemach Linux lub IIS na systemach Windows). Możesz także wynająć przestrzeń na serwerze komercyjnym. Tym sposobem nie musisz niczego własnoręcznie konfigurować, a jedynie pisać skrypty, umieszczać je na serwerze i oglądać wyniki w oknie przeglądarki.
Własnoręcznie konfigurując serwer i PHP masz dwie możliwości połączenia PHP z serwerem. Dla wielu serwerów PHP posiada bezpośredni interfejs modułu (zwany także SAPI). Do tych serwerów należą Apache, Microsoft Internet Information Server, Netscape i iPlanet. Przez wiele innych serwerów jest obsługiwane przez ISAPI, interfejs modułów Microsoft (na przykład OmniHTTPd). Jeśli PHP nie ma obsługi modułowej dla twojego serwera, możesz używać go jako procesor CGI lub FastCGI. Oznacza to, że możesz skonfigurować twój serwer tak, aby korzystał z pliku wykonywalnego PHP (php.exe na systemach Windows) do przetwarzania wszystkich plików PHP dostępnych na serwerze.
Jeśli jesteś zainteresowany używaniem PHP do pisania skryptów wywoływanych z linii poleceń (np. pisania skryptów do automatycznego generowania off-line obrazów dla Ciebie lub przetwarzania plików tekstowych zależnie od przekazanych argumentów), potrzebujesz pliku wykonywalnego PHP. Aby uzyskać więcej informacji przeczytaj rozdział Pisanie aplikacji PHP wywoływanych z linii poleceń. W tym przypadku nie potrzebujesz ani serwera ani przeglądarki.
W PHP możesz pisać także aplikacje z interfejsem użytkownika używając rozszerzenia PHP-GTK. Jest to podejście zupełnie inne niż tworzenie stron internetowych, ponieważ nie wysyłasz żadnego wyjścia HTMLowego, ale obsługujesz okienka i obiekty w nich zawarte. Aby uzyskać więcej informacji o PHP-GTK, odwiedź » stronę poświęconą temu rozszerzeniu. PHP-GTK nie jest zawarte w oficjalnej dystrybucji PHP.
Od tego miejsca rozdział dotyczy konfiguracji PHP z serwerami WWW pracującymi pod kontrolą systemów Unix i Windows w postaci modułów serwera lub binariów CGI. W następnych sekcjach znajdziesz informacje o wywoływaniu PHP z linii poleceń.
Kod źródlowy oraz dystrybucje binarne dla Windows, można znaleźć na stronie» http://www.php.net/downloads.php. Zalecane jest korzystanie z jednego z najbliższego » serweru lustrzanego do pobierania dystrybucji PHP.